2022 Greg Noonan Memorial Homebrew Competition (and 30 years since the Mashers first competition)

Awards

Sponsors

Judges

Kris Butler, Dominic Charbonneau, Dave Clark, Joshua Clarke, Kyle Ducharme, Kyle Ducharme, Erin M Ennis, John Gallagher, Carol Hall, Joyce Hersh, Eric Hewitt, Chris Kesler, John Lee, Jerry McMahan, Todd Metcalf, Tyler Miller, Stephen Mociak, Stephen Mociak, Erik Sandblom, Jason Stuffle

Stewards

Thomas Breese, Anita De Waard, Brucie Donahue, Kyle Ducharme, Kyle Ducharme, Craig Evans, Andy Ferko, Dwight Matthews, Scott Miley, Ruth Miller, Stephen Mociak, Stephen Mociak, Jeff Simonds, Sydney Starkman

Staff

Craig Evans, Rob Friesel, Jay Hersh, Chris Kesler, Vinny Mannering, Jeff Simonds

By the Numbers

119 Entries 43 Entrants

18 Judges 12 Stewards 6 Staff

46 Placing Entries

Table 1: AM-1A (Collapse Cat B - Light/Pale Ales)

6 entries

Judges: Thomas Breese, Dominic Charbonneau, Kyle Ducharme, Joyce Hersh

1st
Yacine Boujija
MontreAlers
Kolsch (5B: K├Âlsch)

Table 2: AM-2A (Collapse Cat C - Wheat Beers)

5 entries

Judges: Andy Ferko, John Lee, Erik Sandblom

1st
Craig Evans
Green Mountain Mashers
Breaded Belgian Wheat (24A: Witbier)
2nd
Ian Davis
Green Mountain Mashers
American Wheat (1D: American Wheat Beer)
3rd
Thomas McGloine
Saratoga Thoroughbrews
Fruhlingsweizen (10A: Weissbier)

Table 3: AM-3A (Collapse Cat F - Bock Beer)

7 entries

Judges: Kris Butler, Anita De Waard, Jerry McMahan, Todd Metcalf

1st
David Fetty
Brixie's Brewers
Schnettlerator (9A: Doppelbock)
2nd
Erin M Ennis & Darell Whitaker/GMM
Green Mountain Mashers
Darell's Abbey Ale (10C: Weizenbock)
3rd
Dwight Matthews
Green Mountain Mashers
Doppelbock (9A: Doppelbock)
HM
John Muldoon
Green Mountain Mashers
Brown Bear (9A: Doppelbock)

Table 4: AM-4 (Collapse Cat M - Porter)

7 entries

Judges: Dave Clark, Chris Kesler, Sydney Starkman

1st
John Muldoon & John Lynch
Green Mountain Mashers
Chocolate Catamount (20A: American Porter)
2nd
Brian Marmoreo
Jack the Ripper (13C: English Porter)
3rd
Brian Kinkade
Concord Area Homebrewers
Carmel Rye Porter (20A: American Porter)

Table 5: AM-5 (Collapse Cat O - Other British Strong Ales & Relatives)

8 entries

Judges: Carol Hall, Scott Miley, Jason Stuffle

1st
John Lee
Homebrew Heroes
Dr. Dans Rye Wine (17D: English Barley Wine)
2nd
Barry Forrest & Silvia Eyster
Cap and Hare Homebrew Club
Lil Big Man (17D: English Barley Wine)
3rd
Jay Hersh
Green Mountain Mashers
Barleywine (17D: English Barley Wine)

Table 6: AM-6 (Collapse Cat P - Sour Beers)

8 entries

Judges: Erin M Ennis, Ruth Miller, Tyler Miller

1st
Joshua Clarke & N/A
Green Mountain Mashers
Acid Rain (23D: Lambic)
2nd
Albert teBraak
MontreAlers
Bobsledding (23E: Gueuze)
3rd
David Byer
Mountain Ale and Lager Tasters...
Lambic (23D: Lambic)

Table 7: AM-7 (Collapse Cat R - Strong Belgian Dark

8 entries

Judges: Joshua Clarke, John Gallagher, Stephen Mociak

1st
Erin M Ennis & Keith Moran/GMM
Green Mountain Mashers
Dark Strong (26D: Belgian Dark Strong Ale)
2nd
Jay Hersh & Gmm
Green Mountain Mashers
Dubbel (26B: Belgian Dubbel)
3rd
Jeff Simonds & Green Mountain Mashers
Green Mountain Mashers
Dubbel (26B: Belgian Dubbel)

Table 8: PM-1 (Collapse Cat A - Light/Pale Lagers)

11 entries

Judges: Thomas Breese, Joshua Clarke, Erin M Ennis, Sydney Starkman

1st
Rich Bessinger
Green Mountain Mashers
Vetrin (4B: Festbier)
2nd
Dan Tilly
Belmont Lager (4A: Munich Helles)
3rd
Xavier Trudel
MontreAlers
Norse Invasion (5D: German Pils)

Table 9: PM-2 (Collapse Cat I - Strong Porter/Stout)

7 entries

Judges: Dominic Charbonneau, Anita De Waard, Carol Hall, Joyce Hersh

1st
Dave Clark & John Gallagher
Green Mountain Mashers
Camel’s Hump Stout (20C: Imperial Stout)
2nd
John Gallagher & Dave Clark
Green Mountain Mashers
Jd's Stout (20C: Imperial Stout)

Table 10: PM-3 (Collapse Cat J - British Bitter and relatives)

6 entries

Judges: Kris Butler, Kyle Ducharme, Erik Sandblom

1st
Dave Clark
Green Mountain Mashers
Camel’s Hump 80 Schilling (14C: Scottish Export)
2nd
Xavier Trudel
MontreAlers
Oh Dear! (11C: Strong Bitter)
3rd
Normand Cyr
MontreAlers
St-Ro Maple Bitter (11C: Strong Bitter)

Table 11: PM-4 & 5 (Collapse Cat K Panel 1 & 2 - IPAs & highly hopped Amber Ales)

22 entries

Judges: Andy Ferko, Chris Kesler, Dwight Matthews, Jerry McMahan, Tyler Miller, Jason Stuffle

1st
Bruno Trudel & Remi Trudel
MontreAlers
Mixed Feelings (21B: Specialty IPA)
2nd
Judy Jacovetty
D Lish (21C: Hazy IPA)
3rd
John Jacovetty
How'r Ya Now (21A: American IPA)
HM
Erin M Ennis
Green Mountain Mashers
Kim's Pale Ale (18B: American Pale Ale)

Table 13: PM-6A (Collapse Cat L - Dark Mild & Brown Ale)

2 entries

Judges: Dave Clark, Todd Metcalf, Scott Miley, Stephen Mociak

1st
Jay Hersh & Gmm
Green Mountain Mashers
Dark Mild (13A: Dark Mild)
2nd
Ian Davis
Green Mountain Mashers
English Brown (13B: British Brown Ale)

Table 14: PM-7 (Collapse Cat Q - Strong Belgian Blonde)

10 entries

Judges: Eric Hewitt, John Lee, Ruth Miller

1st
Brian Marmoreo
Morning Star (25C: Belgian Golden Strong Ale)
2nd
Albert teBraak
MontreAlers
Trad Saison (25B: Saison)
3rd
Craig Evans
Green Mountain Mashers
Bread Saison (25B: Saison)

Table 15: AM-1B (Collapse Cat D - Amber Lagers)

2 entries

Judges: Thomas Breese, Dominic Charbonneau, Kyle Ducharme, Joyce Hersh, Sydney Starkman

1st
Brian Marmoreo
Sam Hain (2B: International Amber Lager)

Table 16: AM-2B (Collapse Cat E - Dark Lagers)

4 entries

Judges: Andy Ferko, John Lee, Erik Sandblom

1st
Vinny Mannering
Green Mountain Mashers
Cz Dark Lager (V1) (3D: Czech Dark Lager)
2nd
Dwight Matthews
Green Mountain Mashers
Munich Dunkel (8A: Munich Dunkel)
3rd
Jay Hersh & Gmm
Green Mountain Mashers
Dunkel (8A: Munich Dunkel)

Table 17: AM-3B (Collapse Cat G - Smoked Beer)

2 entries

Judges: Kris Butler, Anita De Waard, Jerry McMahan, Todd Metcalf

1st
Thomas McGloine
Saratoga Thoroughbrews
Göbelbrau Smoked Helles (32A: Classic Style Smoked Beer)
2nd
Barry Forrest & Silvia Eyster
Cap and Hare Homebrew Club
Slow & Smokie (32A: Classic Style Smoked Beer)

Table 18: PM-6B (Collapse Cat N - Stouts (except strong Stout))

4 entries

Judges: Dave Clark, Todd Metcalf, Scott Miley, Stephen Mociak

1st
Thomas McGloine
Saratoga Thoroughbrews
Bundoran Stout (15B: Irish Stout)
2nd
Vinny Mannering
Green Mountain Mashers
Obie's Oatmeal Stout (V4) (16B: Oatmeal Stout)
3rd
Ian Davis
Green Mountain Mashers
Oatmeal Stout (16B: Oatmeal Stout)

Best of Show

Beer

1st
Joshua Clarke & N/A
Green Mountain Mashers
Acid Rain (23D: Lambic)
2nd
John Lee
Homebrew Heroes
Dr. Dans Rye Wine (17D: English Barley Wine)
3rd
Erin M Ennis & Keith Moran/GMM
Green Mountain Mashers
Dark Strong (26D: Belgian Dark Strong Ale)
HM
Thomas McGloine
Saratoga Thoroughbrews
Bundoran Stout (15B: Irish Stout)

Thank You

Congratulations to All Medal Winners